Václav Burian ve své práci tento větrný mlýn uvádí pod číslem 180 v obci Jalubí okr. Uh. Hradiště. Jedná se o mlýn holandského typu, postavený z kamene. Uvádí, že v roce 1875 byl v provozu a roku 1938 byl rozebrán na stavební kámen.
1920 | 1929 |
Od pamětníků se však dovídáme bližší podrobnosti o konci této technické památky. Větřák patřící na sklonku druhé světové války Aloisi Smolkovi poškodily dvě letecké bomby při náletu ruských stíhaček na německou kolonu ustupující k Traplicím.
Bomby zasáhly objekt, aniž by explodovaly. V srpnu 1945 je odstranil studnař Matěj Míšek z Hluku způsobem, při kterém by dnes policejním pyrotechnikům zřejmě vstávaly vlasy na hlavě hrůzou.
„Když bomby odvezl, zničil je s pomocí hromady zapálené slámy,” napsal tehdy v jalubské kronice Josef Horný.
Škody vzniklé dopadem bomb se nakonec ukázaly mnohem závažnější, než majitel předpokládal. Smolka nakonec nechal mlýn rozebrat na stavební materiál, ale stalo se tak až po roce 1945.
Jednalo se o osm metrů vysokou stavbu s osmdesát centimetrů tlustými zdmi, která stála na katastrální hranici mezí Jalubím a Traplicemi.
Výkopové práce | Mlecí kameny |
Historie tohoto mlýna nedala spát místním nadšencům v obci Jalubí a pod vedením starosty ing. Karla Malovaného začali uvažovat o obnově větrného mlýna. V místě označeném na staré katastrální mapě provedli výkopové práce a opravdu nalezli základy větrného mlýna. V roce 2007 již provedli hrubou stavbu budovy bez vnitřního mlýnského vybavení. Stavba byla dokončena na podzim roku 2008 a ještě v prosinci téhož roku osadili větrné kolo. Vnitřní vybavení a informační panely by se měly realizovat přes zimu.
Červen 2008 | Práce v interiéru Srpen 2008 |
Instalace větrného kola Prosinec 2008 |
Nad obcí Jalubí tak opět můžeme vidět dominantu větrného mlýna.
Členové sekce „Větrné mlýny” se podíleli technickou pomocí při projektu.