Už v pátek večer 2. října jsme se sešli v penzionu U Nováků v Bítovanech u Chrudimi. Tam byla po oba dny naše základna, tam probíhala naše zasedáním a odtud jsme vyjížděli do okolí. Přivítali jsme mezi sebou i předsedu slovenské mlynologické společnosti pana Doc. Ladislava Mlynku.
V sobotu dopoledne jsme pod vedením pana Luďka Štěpána a Václava Medka navštívili krásně udržované vodní mlýny Žumberk a Skály u Bítovan. Odpoledne jsme se vydali na pěší výlet. Přešli jsme z obce Příkrakov, kde nás přivítala milá starostka obce a pravnučka posledního mlynáře, okolo zbytků největšího větrného mlýna u nás před hřeben k památníku vypálené obce Ležáky. Před večeří nás starosta Bítovan pan Jaromír Pražan provedl kostelem se vzácným hornickým oltářem a seznámil s jeho náročnou rekonstrukcí.
Mlýny Skály | Ruina větrného mlýna v Příkrakově |
Večer nás Ivo Koukol informoval o pokračující rekonstrukci větrného mlýna ve Světlíku a Ladislav Mlynka o práci mlynářů na Slovensku. Vyvrcholením večera bylo vyprávění Luďka Štěpána o vzniku skanzenu Veselý kopec.
V neděli proběhlo výroční zasedání sekce větrné mlýny, zpráva o činnosti a hospodaření. Probrali jsme úkoly na příští rok a vydali se na Veselý kopec. Měli jsme krásné počasí a nejzasvěcenějšího průvodce a tvůrce skanzenu – pana Luďka Štěpána. Celé jeho povídání natáčel Bedřich Ludvík, takže si jeho zajímavé povídání vychutnáme na plátně příště ještě jednou. Po společném obědě U Kováře Matěje (výborná kachna) jsme si ještě prohlédli hamr ve Svobodných Hamrech a rozjeli se domů.
Pár slov o našem průvodci:
Luděk Štěpán
Narozen 19. 8. 1932 v Nasavrkách na Chrudimsku. Po absolvování Vyšší vodotechnické školy ve Vysokém Mýtě pracoval jako stavební technik. Jeho nepřetržitý zájem o vlastivědu a regionální historii vedl k postupnému odbornému studiu lidového stavitelství a technických památek. Jako okresní konzervátor státní památkové péče předložil v letech 1967 a 1968 návrh na záchranu lidových staveb v expozici Souboru lidových staveb Vysočina, zajišťoval jeho uskutečnění a v roce 1982 se stal vedoucím jeho správy.
Do důchodu odešel v roce 1993. Vedle záchrany celé řady lidových a zejména technických staveb u nás i v zahraničí se Luděk Štěpán věnuje odborné publikační činnosti.
Mezi jeho nejznámější práce patří kniha Klíč od domova – lidové stavitelství východních Čech (spoluautor PhDr. Josef Vařeka, DrSc), oceněná Literárním fondem za vědeckou a odbornou literaturu v roce 1992. Všechny mlynáře a zájemce. o historii těchto technických památek by spíše mohlo zajímat Dílo mlynářů a sekerníků v Čechách I. a II. (2000, 2008).
Jan Doubek