Severní Morava a kousek Polska

Právě takto se jmenoval tradiční jarní zájezd sekce Větrné mlýny, který se konal v termínu 23. – 24. května 2009.
Jako první jsme navštívili větrný mlýn ve Staré Vsi, který zde stál již před rokem 1830. Mlýn patří městu Bílovec, které se o něj celkem dobře stará. Před druhou světovou válkou byl modernizován, takže je v něm vidět kapsový výtah, moučnice byla předělána na hranolový vysévač a do mlýna instalována loupačka. Jedná se tedy o poloumělecké složení.

Stará Ves Beseda s posledním mlynářem
v Těškovicích
Skanzen –
Muzeum vsi Opolskiej

Další naší zastávkou byla návštěva u pana Krče, posledního mlynáře na větrném mlýně v Těškovicích. Mlýn mu už nestojí (zbyl model v zahradě), ale on nám, i přes své stáří, dokázal téměř hodinu zajímavě vyprávět své vzpomínky na mládí ve mlýně.

Po obědě jsme si prohlédli velice dobře udržovaný větrný mlýn v Litultovicích-Cholticích. Během posledních několika let prodělal mlýn celkovou opravu a je v bezvadném stavu. Majitel, syn posledního mlynáře, který žije trvale v Německu, tráví zde celé prázdniny a věnuje se opravě mlýna.
Proti tomu byl smutný pohled na větrný mlýn v Hlavnici. Ten byl hnutím Brontosaurus v osmdesátých letech opraven. Nevyřešené majetkové poměry však znamenají, že mlýn již 20 let zbytečně chátrá. A je to na něm hodně vidět.

Posledním mlýnem, který jsme první den navštívili byl mlýn v Horních Životicích. Ten také není v ideálním stavu, ale je vidět, že současný majitel, který ho dostal zpět v restituci, již zahájit nutné opravy. Připravuje se i na nasazení křídel.

Přespali jsme v Krnově a druhý den dojeli do skanzenu v polském Opole. Zde jsou dva větné mlýny německého typu a jeden vodní mlýn. Měli jsme štěstí, ředitel muzea na nás čekal a tak jsme se dostali i do jinak nepřístupných interiérů mlýnů.

Po cestě domů jsme našli ještě dva větrné mlýny holandského typu. V jednom byla restaurace a z druhého zbývaly jen trosky. Tohoto mlýna byla velká škoda, protože i na zbytcích bylo zřejmé, že měl moderní, unikátní vybavení.

Zájezd připravil Jan Doubek a Karel Mlýnek

Napsat komentář